dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
DK Debat
Udlændingestyrelsen svigter tilsyn med asylcentre
Det nu lukkede Børnecenteret Tullebølle på Langeland er det eneste asylcenter, hvor Udlændingestyrelsen har været på tilsynsbesøg for at se, om der er kvalificeret personale og en stabil hverdag på centeret.

Udlændingestyrelsen svigter tilsyn med asylcentre

Siden 2014 har Udlændingestyrelsen kun ført tilsyn med lommepenge og materiale til undervisning på asylcentre

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.