Når pædagoger pådrager sig arbejdsskader, står pædagogernes fagforening Bupl klar til at hjælpe med at søge erstatning. I 2021 hentede Bupl på den konto hele 73 millioner kroner til pædagoger, som var kommet til skade på jobbet. Men i år 2022 var beløbet faldet til 57 millioner kroner, viser nye tal. Og talene viser også hvorfor. Det skriver fagforeningen i en pressemeddelelse.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.