dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi
5.000 sygeplejerske har siden natten til lørdag været i strejke, fordi de ønsker mere i løn.
Philip Davali, Ritzau Scanpix (arkiv)

Strejke udsætter tusindvis af operationer og behandlinger

Sygeplejerskestrejke har indtil nu betydet, at over 16.500 operationer og behandlinger er eller ventes udsat.
23. JUN 2021 12.13

Mere end 16.500 behandlinger og operationer i Danmark er indtil videre blevet udskudt eller forventes at blive det som følge af sygeplejerskestrejken.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/strejke-udsaetter-tusindvis-af-operationer-og-behandlinger

GDPR