dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Regeringen vil erklære 20.000 på kontanthjælp klar til arbejde

Regeringen vil have flere kontanthjælpsmodtagere i arbejde, da nogle virksomheder skriger på arbejdskraft
30. MAJ 2018 6.08

På grund af opsvinget i dansk økonomi er der mangel på kvalificeret arbejdskraft i flere brancher og områder af landet. Derfor skal flere tusinde på kontanthjælp i højere grad være klar til at tage en tørn på arbejdsmarkedet for at holde opsvinget i gang.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/regeringen-vil-erklaere-20-000-p-kontanthjaelp-klar-til-arbejde

GDPR