KØBENHAVN: Til august tiltræder Eva Secher Mathiasen som ny direktør for Mændenes Hjem i København. Hun kommer fra en stilling som formand for Dansk Psykolog Forening, oplyser Mændenes Hjem. Dea Seidenfaden, der indtil i dag har været næstformand, tiltræder som ny forperson, oplyser Dansk Psykolog Forening.
Eva Secher Mathiasen er uddannet og autoriseret psykolog samt Master of Business Development. Hun har tidligere bl.a. arbejdet på behandlingshjem og krisecenter for børn og unge samt som psykolog på retspsykiatrisk afdeling Sct. Hans. Hun har været formand for Dansk Psykolog Forening siden 2012.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.