dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Plejedirektør: Halvdelen af udbud går til de useriøse

Bestyrelsesmedlem i DI-brancheforening: Det er 'langt fra' slut med plejekonkurser
9. SEP 2016 13.31

Virksomheder, der yder god kvalitet og har overenskomst, bliver tabere, fordi markedet bliver underbudt af firmaer som DK-Pleje. Det siger bestyrelsesmedlem Kenneth Kammerdahl fra Dansk Industris (DI) brancheforening Dansk Sundhed & Velfærd til fagbladet FOA.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/plejedirektor-halvdelen-af-udbud-gar-til-de-useriose

GDPR