dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Molotov-cocktails kan sende familier ud af Vollsmose

Fire familier står til at skulle sættes ud af deres lejligheder i Odense-bydelen, fordi børn fra familierne i 2015 kastede molotov-cocktails og sten mod politiet
11. MAJ 2017 8.47

ODENSE: To år efter ni unge angreb politiet med molotov-cocktails og sten på Bøgetorvet i Vollsmose, er det stadig usikkert, om familierne til de ni kriminelle også straffes for angrebene. Syv sager om udsættelser af familier har allerede kørt i boligretten, og i alt skal ni familier have prøvet deres sag.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/molotov-cocktails-kan-sende-familier-ud-af-vollsmose

GDPR