dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Landsretsdom betyder at også revalideringssager skal genåbnes

Kommuner skal selv afgøre, om de kan identificere sager hvor ændrede principper har betydning, eller om berørte borgere selv skal søge om at få genoptaget gamle sager.
15. JUL 2019 10.50

En dom fra Østre Landsret sidste år fortsætter med at give dønninger i form af behov for at genoptage gamle sager, hvor afgørelser måske/måske ikke er truffet i strid med de principper, der blev udstukket af dommen.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/landsretsdom-betyder-at-ogs-revalideringssager-skal-genbnes

GDPR