KOLDING / HORSENS: En række hjælpeorganisationer står klar med julehjælp til borgere, der ellers har svært ved at få råd til julemad og -hygge. Men der er også en risiko for, at nogle borgere får hjælp fra mere end bare en enkelt organisation, og dermed er der færre borgere, der får glæde af hjælpen. Det forsøger man at undgå med et nyt partnerskab i Kolding og Horsens kommuner, skriver DR.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.