dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi
Foto: Sif Meincke, Polfoto

Kommunalansatte føler sig jaget af tidligere borgmester

Borgerretsbevægelsen med blandt andre tidligere Hørsholm-borgmester Uffe Thorndahl kæmper for borgernes rettigheder, men det sker med ufine metoder, mener blandt andre Hedensteds kommunaldirektør

'Er du snotdum?' er et et eksempel på den tone, der er blevet brugt over for medarbejdere i Hedensted Kommune af tidligere Hørsholm-borgmester Uffe Thorndahl, der nu repræsenterer Borgerretsbevægelsen som han selv er medstifter af. Ifølge Hedensteds kommunaldirektør Jesper Thyrring Møller kørte Uffe Thorndahl i en periode en regulær hetz mod kommunen med udbrud og ringeagtelser over for navngivne medarbejdere.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/kommunalansatte-foler-sig-jaget-af-tidligere-borgmester

GDPR