dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Køge-sag om 'lille ekstra drys' medicin får kritik hele vejen rundt

Sundhedsministeren kalder sagen 'vanvittig', regionsrådsformanden siger 'uacceptabelt', og S-ordfører vil have ministeren til at tjekke praksis på de andre sygehuse
18. AUG 2016 15.10

SJÆLLAND: Arbejdspresset på Universitetshospital Køge Sygehus er så stort, at personalet nogle gange giver ekstra beroligende medicin til patienterne. Ellers kan sygeplejerskerne ikke tilse andre patienter. Sådan lød historien fra hospitalet, og nu kommer reaktionerne.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/koge-sag-om-lille-ekstra-drys-medicin-far-kritik-hele-vejen-rundt

GDPR