
Så er der gået uge, efter otte ministre tog til Mjølnerparken og præsenterede regeringens nye ghettoudspil 'Ét Danmark uden parallelsamfund. Ingen ghettoer i 2030'. Og i dag kan Berlingske så berette, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) nu vil besøge to andre af de boligområder, der efter regeringens opfattelse skal rubriceres blandt 'de hårdeste ghettoområder': Gellerupparken i Aarhus torsdag, og fredag Motalavej i Korsør.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.