dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
DK Debat
I dag kan 1.892 umyndiggjorte stemme for første gang
Det var med daværende social- og indenrigsminister i spidsen, det blev besluttet at give umyndiggjorte stemmeret ved kommunal-, regionsråds- og europaparlamentsvalg.
Foto: Foto: TV fra Folketinget.

I dag kan 1.892 umyndiggjorte stemme for første gang

For første gang nogensinde får umyndiggjorte personer i dag lov at stemme. Det sker efter en lovændring fra 2016. De kan dog fortsat ikke stemme ved folketingsvalg

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.