dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi
Kåre Viemose, Ritzau Scanpix

For mange fratrædelsesaftaler i Aarhus' skandalesag

Seks ud af de 21 undersøgte, der blev afskediget på den eller anden måde i Natur og Vej Service, indebar fratrædelsesaftaler. Fortolkningen af 'vanskelige personalesager' blev trukket for langt, vurderer Kammeradvokaten

AARHUS: Det vil altid være en skønssag, hvornår en rodet konflikt på arbejdspladsen kan kaldes en 'vanskelig personalesag' og af den grund kan berettige til en fratrædelsesaftale. Men i den netop overståede undersøgelse af 21 personalesager fra Natur og Vej Service i Aarhus Kommune vurderer Kammeradvokaten Poul Schmith, at fortolkningen af den kategori i nogle tilfælde er trukket for langt.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/for-mange-fratraedelsesaftaler-i-aarhus-skandalesag

GDPR