dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Fejl i afgørelser: Hver tredje klagesag bliver omgjort

34 pct. af klagerne over Udbetaling Danmarks afgørelser bliver omgjort af Ankestyrelsen
5. OKT 2018 6.53

Mange borgere, som ikke får medhold i deres sag om barselsdagpenge, børnetilskud eller førtidspension hos Udbetaling Danmark, sender deres klage videre til Ankestyrelsen, som ofte når frem til en helt anden afgørelse. Ankestyrelsen underkender 34 pct. af afgørelserne fra Udbetaling Danmark, oplyser Fagbladet 3F.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/fejl-i-afgrelser-hver-tredje-klagesag-bliver-omgjort

GDPR