dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
DK Debat
Dobbelt så mange sosuer på fuld tid i Silkeborgs plejecentre
Silkeborg har i 2022 fordoblet antallet af fuldtidsansatte i ældrecentrene, men over halvdelen af alle kommunens ansatte er fortsat på deltid. (Arkivfoto)
Foto: Mads Claus Rasmussen, Ritzau Scanpix

Dobbelt så mange sosuer på fuld tid i Silkeborgs plejecentre

En systematisk indsats for at skaffe arbejdskraft til bl.a. ældreområdet bærer frugt. Omkring halvdelen af kommunens ansatte er dog fortsat på deltid.

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.