dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi
Christian Kettel Thomsen ankommer til Retten på Frederiksberg.
Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Departementschef bekymret over arrogant Støjberg

Departementschef i statsministeriet frygtede, at Støjberg var gået for langt i 2016, og at asylsag ville ende hos statsministeren. Han afviser at have fulgt sagen i detaljer.

Daværende departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen opfattede daværende integrationsminister Inger Støjberg (V) som arrogant i sagen om adskillelsen af asylpar, hvor den ene var mindreårig. Årsagen var, at et flertal holdt hånden under hende i 2016, da sagen opstod. Sådan forklarede han det fredag for Instrukskommissionen.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/departementschef-bekymret-over-arrogant-stoejberg

GDPR