dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Bosteds-aftale med lidt mindre tvang end planlagt

Alle fem regioner skal rumme pladser. Alle partier undtagen EL bag aftalen. Afdeling M på Sct. Hans i Roskilde er inspirationen
16. OKT 2016 15.52

Der skabes 150 pladser på nye specialiserede socialpsykiatriske afdelinger til en mindre gruppe borgere. Det sker som led i en aftale til 400 mio. kr., som skal forebygge vold på bosteder. I første omgang ønskede regeringen at bruge 300 mio. kr.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/bosteds-aftale-med-lidt-mindre-tvang-end-planlagt

GDPR