dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi
Foto: Billund Kommune

Billund vil sende flygtninge i nyttejob

Nyttejob bliver et alternativ for flygtninge, der er langt fra en plads på arbejdsmarkedet
11. OKT 2016 12.49

BILLUND: Nyankomne flygtninge skal hurtigst muligt sendes i virksomhedspraktik, når de ankommer til en kommune. Men fra næste år indfører Billlund Kommune nyttejob som et alternativ til de flygtninge, der endnu ikke er klar til at komme i praktik.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/billund-vil-sende-flygtninge-i-nyttejob

GDPR