dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Asyltal når for anden gang på 40 år historisk lavt niveau

For anden gang i mere end 40 år er der givet asyl til færre end 1000 personer i Danmark.
9. FEB 2025 9.26

Omkring 860 personer fik asyl i Danmark sidste år, viser tal fra Udlændingestyrelsen. Det svarer til et fald på omkring 35 procent fra 2023 til 2024.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/asyltal-naar-for-anden-gang-paa-40-aar-historisk-lavt-niveau

GDPR