dkmedier
dknyt
dkindkob
dknyt
dksundhed
doi
doi

Årets demenspriser til Aalborg og Svendborg

KORT NYT
17. MAJ 2023 14.55

AALBORG / SVENDBORG: Ældreminister Mette Kierkgaard (M) har kåret vinderen af årets demenspriser 2023. Medarbejderprisen går til ansat på det specialiserede demensplejehjem Tornhøjhaven i Aalborg, Pernille Christensen, mens pårørendeprisen går de De frivillige tryghedspersoner på Svendborg Sygehus, oplyser Social- Bolig- og Ældreministeriet.

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dksocial.dk/artikel/aarets-demenspriser-til-aalborg-og-svendborg

GDPR