I alt 21 kommuner er med i den nye "Flere skal med 3"-pulje, som i år og næste år skal udbrede en model, som skal gøre op med langvarige kontanthjælpsforløb. Det er målrettet aktivitetsparate kontanthjælpsmodtagere over 30 år, som så vidt muligt skal sikres helt eller delvist fodfæste på arbejdsmarkedet.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.