
SJÆLLAND: De godt 200 portører på regionens sygehuse, risikerer fyring, skriver DR Sjælland. Det skyldes, at de sammen med rengøringspersonalet har fået sat stolen for døren. Enten skal de inden 11. maj melde sig til en serviceassistent-uddannelse, så de kan løse flere opgaver, eller også vil sygehusledelsen ikke garantere for deres job.
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Socials artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Socials artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Social
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.